1.png
Technikum Mechaniczne w ZST
2.png
bs1.png bs2.png bs3.png
center-icon.png Projekty unijne
blank.gif


W ostatnich latach ZST w Jaśle uczestniczył w wielu projektach unijnych dzięki którym znacząco poprawiono stan wyposażenia pracowni mechanicznych w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Najważniejsze projekty to:

"Poprawa jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Jasielskiego",
"Dostosowanie infrastruktury placówek edukacyjnych Powiatu Jasielskiego do środowiska pracy zawodowej"

W ramach wyżej wymienionych projektów zakupiono wyposażenie Pracowni programowania obrabiarek numerycznych CNC wraz z 16 stanowiskami komputerowymi, oprogramowaniem służącym do nauki programowania obrabiarek i symulującym pulpit sterowniczy zakupionych obrabiarek oraz tokarką CNC i frezarką CNC.
Ponadto zakupiono wyposażenie Pracowni komputerowego wspomagania projektowania CAD zawierające wysokiej klasy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem CAD/CAM. Nauka tutaj odbywa się na monitorach 28” w rozdzielczości 4K.
Wymienione pracownie służą uczniom klas technikum mechanicznego o specjalności programowanie i użytkowanie obrabiarek skrawających CNC oraz uczniom klas technikum pojazdów samochodowych.

Zrealizowane programy unijne obfitowały również w bezpłatne kursy dla uczniów, płatne staże dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli. Nasi uczniowie skorzystali z następujących kursów: kurs spawania TIG, kurs operatora wózków jezdniowych z wymianą butli gazowej, kurs projektowania CAD/CAM i innych.

Odbyte kursy i staże zwiększają szanse naszych absolwentów na rynku pracy.

Obecnie realizowany jest projekt przeznaczony tylko dla uczniów technikum mechanicznego o specjalności programowanie i użytkowanie obrabiarek skrawających o nazwie „Innowacyjne kształcenie zawodowe w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle”.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości szkolnictwa zawodowego dostosowanego do potrzeb rynku pracy poprzez wzbogacenie oferty edukacyjnej na kierunku technik mechanik oraz poprawę kompetencji nauczycieli, która prowadzić będzie do zwiększenia szans zatrudnienia 90 uczniów ZST w Jaśle. Projekt przyczyni się do osiągnięcia celów: zawodowe kształcenie formalnie powiązane zostanie z bieżącymi i przyszłymi potrzebami rynku pracy – zmodyfikowany zostanie program nauczania, uczniowie i nauczyciele zostaną objęci stażami, nauczyciele zostaną przeszkoleni zgodnie z potrzebami, uzyskane przez nich kwalifikacje będą wykorzystane do realizacji zajęć w szkole. Zostaną doposażone pracownie umożliwiające nauczycielom i uczniom pracę i naukę w odpowiednich warunkach. Wszystko to zapewni kompleksowe wsparcia udzielane w projekcie. Projekt przyczyni się do rozwoju współpracy Zespołu Szkół Technicznych z otoczeniem społeczno – gospodarczym, Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców obejmie zmodyfikowany kierunek technik mechanik w ZST w Jaśle swoim patronatem.

W ramach tego projektu zakupiono drukarkę 3D oraz skaner 3D. Urządzenia uatrakcyjnią prowadzone lekcje w technikum mechanicznym oraz przygotują młodzież do pracy z nowoczesnymi urządzeniami.

W celu dostosowania treści nauczania do potrzeb przedsiębiorców (partnerów projektu) został zakupiony program do komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania (CAD/CAM) NX wraz z postprocesorami na posiadane przez szkołę obrabiarki CNC. Oprócz tego zakupiono sprzęt komputerowy i audio-wizualny potrzebny do prowadzenia zajęć w technikum mechanicznym oraz doposażono posiadane obrabiarki CNC.


Łącznie z wyżej wymienionych projektów zakupiono wyposażenie pracowni mechanicznych na kwotę ok. 420 tysięcy złotych.


 Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego szkoły

     

Projekty unijne to niejedyne źródła zdobywania środków na doposażanie zawodu technik mechanik. Nasza szkoła jako jedna z kilkunastu w Polsce, dwukrotnie otrzymała dofinansowanie od amerykańskiej fundacji Gene’a Haasa (GHF). Firma HASS to światowy lider w projektowaniu i produkcji obrabiarek CNC. Dofinansowanie z fundacji Gene’a Haasa (GHF) miało na celu promowanie zawodów związanych z technologią obróbki skrawaniem na obrabiarkach CNC. Otrzymane pieniądze zostały przekazane uczniom technikum mechanicznego w formie stypendiów naukowych, narzędzi pomiarowych i wyposażenia osobistego potrzebnego na zajęciach praktycznych. Łączna kwota dofinansowania to 86 615 złotych.

blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Nawigacja
blank.gif blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Aktualnie online
blank.gifbullet.gif Gości online: 1

bullet.gif Użytkowników online: 0

bullet.gif Łącznie użytkowników: 10
bullet.gif Najnowszy użytkownik: Mateusz Tulecki
blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png