1.png
Technikum Mechaniczne w ZST
2.png
bs1.png bs2.png bs3.png
center-icon.png Informacja o zawodzie Technik mechanik
blank.gifTechnik mechanik jest zawodem kształconym w naszej szkole od wielu lat. Zakresem swym obejmuje takie zagadnienia jak: budowa, eksploatacja i naprawa maszyn i urządzeń. Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle maszynowym a także w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie, usługach i w różnych innych dziedzinach gospodarki. Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż, w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne oraz narzędzia pomiarowe, skrawające i inne. Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej jest zawodem uniwersalnym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy, nasza szkoła prowadzi kształcenie technika mechanika na podbudowie kwalifikacji „Użytkowanie obrabiarek skrawających”. Absolwent będzie mógł znaleźć pracę w zakładach wykorzystujących obrabiarki (w tym numeryczne) lub innych o profilu mechanicznym.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających
MEC.09. Organizowanie i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik mechanik będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

- wytwarzania części maszyn i urządzeń,
- dokonywania montażu maszyn i urządzeń,
- instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń,
- obsługiwania maszyn i urządzeń,
- organizowania procesu produkcji.

W trakcie nauki, uczniowie mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje na kursach prowadzonych w szkole i poza szkołą finansowanych z Funduszy Europejskich jak np. kurs na operatora wózków widłowych, kurs spawalniczy, kurs projektowania i wytwarzania w systemie CAD/CAM. Dodatkowe kwalifikacje zwiększają szansę zatrudnienia absolwenta.

Technik mechanik znajdzie zatrudnienie w:

- zakładach przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem części metodą obróbki skrawaniem,
- warsztatach naprawczych i remontowych maszyn i urządzeń,
- firmach instalujących i uruchamiających maszyny i urządzenia,
- specjalistycznych placówkach handlowych.

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Zajęcia dla zawodu technik mechanik organizowane są w specjalistycznych pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt dydaktyczny:

pracownia techniczna – wyposażona jest w narzędzia i urządzenia do pomiaru długości, kąta, wytrzymałości, twardości, tłoczności i udarności.
pracownia programowania obrabiarek sterowanych numerycznie – wyposażona jest w szkoleniowe obrabiarki CNC, symulatory do nauki programowania obrabiarek CNC.
pracownia CAD/CAM – wyposażona jest w komputery z zainstalowanym oprogramowaniem do projektowania części maszyn, oprogramowaniem do tworzenia programów na obrabiarki CNC oraz oprogramowaniem do nauki obsługi pulpitu obrabiarki CNC.

Ponadto, część zajęć prowadzona jest w Centrum Kształcenia Zawodowego, które posiada wszystkie niezbędne pracownie pomocne w kształceniu w tym zawodzie.

blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Nawigacja
blank.gif blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Aktualnie online
blank.gifbullet.gif Gości online: 1

bullet.gif Użytkowników online: 0

bullet.gif Łącznie użytkowników: 10
bullet.gif Najnowszy użytkownik: Mateusz Tulecki
blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png
side-icon.png Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
sideb-left.pngsideb-right.png